pozycjonowanie stron

Pozycjonowanie (zwana także optymalizacją dla wyszukiwarek internetowych) są to wszelkiego rodzaju działania zmierzające do osiągnięcia przez daną stronę internetową jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych (głównie Google) dla wybranych słów i wyrażeń kluczowych.

Optymalizacja stron (SEO) jest procesem, który ma na celu „umieścić” stronę wysoko w organicznych (naturalnych) wyszukiwaniach dla danej frazy lub słowa kluczowego. Pełna optymalizacja wszystkich stron (on page) wraz z działaniami zewnętrznymi (off page) powodują naturalny wysoki wynik w wyszukiwarkach internetowych. Optymalizacja stron polega na odpowiednim wybraniu słów kluczowych każdej strony, dopasowaniu tytułu (Title), opisu (Description), rozmieszczeniu słów kluczowych w treści, dobraniu nagłówków. Proces optymalizacji może być podzielony na:

  1. wybór słów kluczowych,
  2. optymalizację kodu – ważne jest, jak strona jest widziana przez ludzi, ale jednakowo istotne jest to, jak strona jest widzialna przez wyszukiwarki. Struktura nagłówków (h1, h2), meta tagów (tytuł, opis), atrybutów alt, title – wszystkie te elementy strony muszą być zoptymalizowane. Nie mniej ważna jest prędkość ładowania się strony. Głównym celem optymalizacji kodu jest optymalizacja poprzez zachowanie standardów internetowych, tak aby strona została włączona do indeksu wyszukiwarek, a przez to później znaleziona przez użytkowników internetu,
  3. optymalizację treści – zawartość strony ma być jasna dla użytkownika: oddzielone części, które powinny być oddzielone, uwidocznienie elementów ważnych dla strony, odpowiednie zaaranżowanie zawartości strony jak menu, nagłówki. Ważny jest odpowiedni dobór słów kluczowych dla danej strony oraz wplecenie ich odpowiednio do treści,
  4. dobranie struktury i wewnętrznych linków, których liczba jest znaczącym elementem optymalizacji. Wewnętrzne linki są bardzo ważne, powinny mieć odpowiednią strukturę oraz oczywiście odpowiedni tytuł.